16

Tuesday, October

Noclegi nad morzem i góry Karpacz, Zakopane centrum

OBYCZAJOWOŚĆ I RELIGIA W IRLANDII
 /  /  /  / OBYCZAJOWOŚĆ I RELIGIA W IRLANDII
OBYCZAJOWOŚĆ I RELIGIA W IRLANDII

OBYCZAJOWOŚĆ I RELIGIA W IRLANDII

OBYCZAJOWOŚĆ I RELIGIA W IRLANDII
1 vote, 5.00 avg. rating (89% score)

skoki-tandemowe-1Irlandczycy od dawien dawna znani są ze swej olbrzymiej gościnności; według jednej z legend, gdy Irlandczyk odwróci się plecami od potrzebującego nieznajomego przynosi to pecha całemu jego domowi i irlandzkie ciepło i gościnność trwają mimo zmian, jakie zachodzą na świecie. Praktykowane to jest nie tylko w domach, ale także na przykład w pubach: na przykład, gdy ktoś dołącza do grupy stawia wszystkim kolejkę i nikt nie zapali sam papierosa zanim nie poczęstuje wszystkich dookoła?
W Irlandii silne są także więzi rodzinne: w jednym domu niejednokrotnie żyją zarówno rodzice jak i dorosłe już dzieci, a często się zdarza, że rodzeństwo, które nie ma swoich partnerów mieszka pod wspólnym dachem. W irlandzkiej rodzinie mimo emancypacji kobiet często w dalszym ciągu zachowany jest tradycyjny podział ról na męskie i kobiece.
Najważniejszym państwowym świętem Irlandii jest Dzień Świętego Patryka, który obchodzony jest 17 marca. Odbywają się wtedy parady gdzie królują barwy narodowe (pomarańczowy, zielony i biały) i jest to czas szczycenia się swoją narodowością.
Boże Narodzenie to także dla Irlandczyków (tak jak i dla milionów innych nacji) ulubione święto; wprawdzie wigilii nie obchodzi się tak jak w Polsce, (chociaż katolicy idą na pasterkę); prawdziwe świętowanie zaczyna się od uroczystego obiadu 25 grudnia, na którym tradycyjnie podaje się indyka, a na Wielkanoc często wspomina się jako rocznicę powstania wielkanocnego, które było bardzo ważne w odzyskaniu niepodległości a dzieci cieszą się wielkimi czekoladowymi jajami.
86 % Irlandczyków jest katolikami, (chociaż praktykuje około połowa), 6% nie wyznaje żadnej religii, a 3 % to członkowie Kościoła Irlandii (jest to irlandzki odpowiednik Kościoła Anglikańskiego).

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Tags: onlynails cennik, osb stopfire, balayage fryzjer kraków, zeltiq Warszawa, busy do danii szamotuły, etykiety inspekcyjne z datą, plisy Oświęcim, geodeta głogów cennik, vetrex-v90-alphaline, Minikoparka Gorlice, markizy Kęty

About the author:

Related posts
osiem pomysłów na prezent dla kulturysty, Dochodzenie odszkodowań górniczych Konin, wypożyczalnia igłofiltrów stalowych, salon kosmetyczny N25, wynajem igłofiltrów elastycznych, depilacja laserowa n25, przenośniki Primacon, sprzedaż zestawów igłofiltrów, Amplituner AV Yamaha RX-A750, Lampa wisząca Gracia 40cm