20

Saturday, October

Noclegi nad morzem i góry Karpacz, Zakopane centrum

JASTARNIA
JASTARNIA

JASTARNIA

JASTARNIA
1 vote, 4.00 avg. rating (79% score)

szkola-paralotniowa-1Jastarnia to niewielka (około 4 tysiące mieszkańców) miejscowość w województwie pomorskim w powiecie puckim położona na Mierzei Helskiej. Składa się z dwóch podstawowych części: Kuźnicy i Juraty.
Najstarsze ślady obecności człowieka na tym terenie datują się już z I wieku przed naszą erą, a w czasach nowożytnych pojawia się w źródłach historycznych w związku z wystawieniem przez Krzyżaków przywileju dla pobliskiego Helu.
Do XX wieku Jastarnia zamieszkiwana była przeważnie przez rybaków. W roku 1973 miejscowość otrzymała prawa miejskie. W drugiej połowie ubiegłego wieku uznano Jastarnię za miejscowość, która posiada warunki do prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego.
Największy rozwój Jastarnia przeżyła w okresie międzywojennym: w tym czasie powstał tu port rybacki i doprowadzono linię kolejową.
W dzisiejszych czasach jest przede wszystkim miejscowością turystyczną i uzdrowiskową.
W Jastarni godne obejrzenia są pamiątki związane z drugą wojną światową: skansen fortyfikacji z 1939 roku, ruiny niemieckich instalacji przeciwlotniczych, Ośrodek Oporu Jastarnia ( schrony bojowe), a także Muzeum Pod Strzechą, zbiory rybackie w bosmanacie portu, sam port i kościół.

Podobne wpisy o podróżach i turystyce:

Tags: vetrex okna bielsko biała, markizy Kęty, kompleksowe usługi ślusarskie kraków, przesłony wodoszczelne, baront schody, etykiety inspekcyjne na zamówienie, usuwanie graffiti toruń, durobet ceny, kaplica Santori, Minikoparka Gorlice, kreda sisa

About the author:

Related posts
Umywalka Simas Flow 40x49,5cm FL14, Bidet wiszący Catalano Zero 55 1BS55N00, taśmy transportujące Primacon, przeszczep chrząstki warszawa, Umywalka Simas Evolution 70x49cm EVO11, taśmy transportowe Primacon, sprzątanie grobów Warszawa na powązkach cywilnych, Tanie meble ogrodowe jak technorattan hitem na polskim rynku, Balistyka dla snajperów Ejsmont, Bidet wiszący Catalano New Light 1BSLI00